Wyszukiwanie

Szybkie zakupy online

GDZIEKOLWIEK JESTEŚ -
Poznań, Warszawa,
Kraków czy Wrocław,
NASZE KARTONY KUPISZ TU!

KupKartony.pl - małe logo sklepu

Producent dużych pudeł, jak i małych pudełek.

Ludzie z pudłami na głowach - zadowoleni z zakupu

KUP I TEŻ SIĘ PRZEKONAJ!

Poradnik

W tym poradniku znajdziesz podstawowe informacje, które mogą być pomocne, kiedy zastanawiasz się, co oznaczają niektóre pojęcia i parametry podane w opisach naszych produktów.

Oznaczenia wymiarów kartonów i pudełek

Jak odczytywać poszczególne wymiary kartonów i opakowań tekturowych, prezentujemy na rysunku oraz opisujemy na poniższym przykładzie.

Sposób oznaczania wymiarów kartonów

Przykład:

Karton 400x300x200 mm

podane są tu wymiary wewnętrzne w milimetrach, gdzie:

  • 400 to długość
  • 300 to szerokość
  • 200 to wysokość

Rodzaje tektury falistej

Istnieje wiele rodzajów tektury, jednak te standardowe i najczęściej wykorzystywane do produkcji opakowań przedstawiamy poniżej:

3-warstwowa Tektura falista 3-warstwowa

Najczęściej stosowana - 3 warstwy papieru,
w tym jedna pofalowana, a grubość całkowita wg standardowych oznaczeń wynosi:

  • fala E - od 1,1 do 1,7 mm
  • fala B - od 2,5 do 3,0 mm
  • fala C - od 3,0 do 3,7 mm

5-warstwowa Tektura falista 5-warstwowa

Droższa ale mocniejsza - 5 warstw papieru,
w tym dwie pofalowane, a grubość całkowita dla określonych oznaczeń to:

  • fala EB - od 3,6 do 4,7 mm
  • fala BC - od 5,5 do 6,7 mm

Kolejnym ważnym parametrem, decydującym o jakości i sztywności tektury, ale też i cenie, jest gramatura, którą podaje się w przeliczeniu na 1 m kwadratowy. Im wyższa gramatura tym większa sztywność tektury falistej, a więc i opakowania z niej wykonanego. Stosujemy również tektury jednostronnie białe, zarówno 3-, jak i 5-warstwowe.

Rodzaje taśm klejących

Wszystkich rodzajów oczywiście nie jesteśmy w stanie tutaj opisać, skupimy się na taśmach pakowych i przedstawiamy główny ich podział pod względem zastosowanego kleju, który decyduje o jednym z najważniejszych parametrów, jakim jest przyczepność.

Akryl (w naszej ofercie tutaj) - taśmy z tym klejem należą do najtańszych w produkcji. Bardzo dobrze sprawdzają się w klejeniu gładkich powierzchni takich jak papier, folia itp. Minusem jest słaba odporność na wilgoć oraz ujemne temperatury.

Solvent (w naszej ofercie tutaj) - wykonane z użyciem kleju z kauczuku naturalnego, który charakteryzuje się bardzo dużą przyczepnością praktycznie do wszystkich rodzajów powierzchni. Odporne na wilgoć, można je stosować zarówno w ujemnych, jak i stosunkowo wysokich dodatnich temperaturach, w których nie tracą swoich właściwości. Są to najlepsze taśmy na rynku.

Hot-Melt (nie oferujemy) - tu zastosowany klej, to także kauczuk ale syntetyczny, tj. sztuczna imitacja kauczuku naturalnego, co sprawia, że taśmy z tym klejem są tańsze od solventowych i zarazem nie dorównują ich walorom, jeśli chodzi o przyczepność oraz siłę klejenia.